top of page

Amazon'da satış yapmak

Gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden para kazanma yolları da çok gelişti ve değişti. Fakat hala Amazon üzerinden satış yaparak para kazanmayı tüm alternatifler arasında en iyi yöntem olarak görüyoruz. En iyi yöntem olması dışında en zorlu yöntem olarak görülmesi de çok doğal. Bu yazımızda sizlere Amazon’da satış yapmak için Amazon iş modellerinden ve Amazon’da nasıl para kazanacağımızdan bahsedeceğiz. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, unutulmamalı ki, Amazon’da satış yapmak, başlarda kolay para kazanacağınız veya az bir zaman harcayarak yüksek gelir elde edeceğiniz bir kazanç kapısı değildir. Bu iş modelini size böyle pazarlayan insanlara da kanmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. E-ticaret ve e-ihracata başlamanın en iyi yolu olan Amazon’da satış yapma yöntemine gelin birlikte bakalım.


Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, Amazon’da satış yapmak 2 farklı iş modeli olarak incelenebilir;


1)Arbitraj (Al-Sat)


2)Private Label (Özel Markalı Ürünler – Kendi Markanız)


Türkiye’de sizlere Amazon politikalarına uygun bir şekilde yapılma şeklinin anlatılmadığı, tam aksine Amazon politikalarına uygun olmayan ve tamamen emeğinizin, zamanınızın ve paranızın boşa gideceği bir şekilde anlatılan ve yaptırılan dropshipping ise, bu nedenle, bir iş modeli olarak görmüyoruz. Bu yöntem ürünü hiç görmediğiniz, stok tutmadığınız ve sipariş geldikçe ürünü bir başkasından alıp müşterinize gönderdiğiniz bir satış yöntemidir. Amazon politikalarına uygun bir şekilde dropshipping yapmak için büyük yatırımlar ve büyük anlaşmalar yapmak gereklidir.

1)ARBİTRAJ


Bu yöntem Amazon’da satış yapmaya başlamak ve sürdürülebilir aktif bir ticaret kurmak için en yapılabilir yöntem olarak düşünülebilir. Arbitraj, kelime olarak Al-Sat anlamına gelmektedir. Ticarette ise bir ürünü ucuz olduğu pazardan alıp, daha pahalı olduğu bir pazarda sattığımız yöntemdir.


Amazon’da satış yapmak için en uygun olan yöntemlerden biri olan arbitraj iş modeli kendi arasında ayrılıyor olsa da bunun detaylarına başka bir yazımızda değineceğiz. Unutulmamalıyız ki Arbitraj iş modeli için bulunması gereken en önemli özellik sabırlı olmaktır, Amazon’da satış yapmak isteyen herkes için bu özellik olmazsa olmazlardandır. “Ürün bulamadım” diyerek yılmak veya pes edip işleri hızlandırmaya çalışmak daha çok para ve zaman kaybına sebep olabilir. Bunun olmaması için analizlerinizi düzgün yapmalı ve minimum hatalar için analizlerinizi en ince detayına kadar kontrol etmelisiniz. Eğer yeni başlayan bir satıcıysanız bu süreci tek başınıza geçirmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü bilmediğiniz veya duymadığınız metrikler işin içine girdiğinde, karlı olarak hesapladığınız ürünlerin karsız olduğunu, hatta sizi zarara uğrattığını göreceksiniz. Lütfen danışmanlık ve mentorluk almaktan çekinmeyin. Danışmanlık almadan devam ettiğiniz süre içerisinde edeceğiniz zararlar danışmanlık ücretinden çok daha fazla olabilecektir, tercih sizin.2)PRIVATE LABEL


Amazon’da satış yapmak için bir diğer yöntem olan Private Label iş modeli biraz daha zorlu ve daha çok yatırım isteyen yöntemlerden biridir. Kesinlikle ve kesinlikle yüksek yatırım yapmaya hazır olmayan kişilerin yapmaması gereken, riskli ve yatırımın geri dönüşü için daha çok zaman isteyen bu yöntem özellikle yeni başlayanlar için uygun olmayabilecek bir iş modelidir.


Private Label’ı özetlemek gerekirse kendi ürettiğiniz ürünü kendi markanız ile Amazon’da satmanız anlamına gelmektedir. Bütün kontrol sizindir. Ürün size ait, üretim size ait, marka size ait, reklam çalışmaları size aittir. Özetle, bütün her şey den sizin sorumlu olduğunuz, arama sonuçlarında ilk sayfaya düşmek için çaba sarf etmeniz gereken bir yöntemdir. Bu iş modelinde Amazon’da satış yapmak zor olsa da en önemli kısmı reklam verme kısmıdır. Bu kısımda ürününüzü sosyal medyada öne çıkararak satışları arttırmak ve Amazon satış sayfasına organik trafik çekmek gerekmektedir. Bu noktada profesyoneller ile çalışmanız mutlaka tavsiye edilir. Çünkü sosyal medya reklamları hafife alınmayacak derecede tecrübe ve deneyim isteyen bir iştir. Sizin 10 TL’ye yaptığınız reklamın profesyonel birinin 3 TL’ye yaptığı reklam ile aynı trafiği alması bile mümkün olmayabilir. Çünkü sizin bilmeden yatırdığınız 10 TL’nin 7’si boşa giderken, profesyonel bir sosyal medya yönetimi yapan firmanın 3 TL yatırımının hepsi doğru yerlere yatırılarak aynı ve hatta daha fazla trafiği çekebilir. İşte, bir D-ZON kuruluşu olan Aditor.co tam olarak burada devreye giriyor. Hem sosyal medya reklam yönetimi hem de Amazon’da satış yapmak konusunda oldukça tecrübeli bir ekipten oluşan Aditor.co ile siz de dışarıdan doğru ve uygun maliyetli trafik alarak satışlarınızı artırırken rakiplerinizin her anlamda önüne geçebilirsiniz.

Özet olarak, Amazon’da satış yapmak için iki farklı yöntem olduğunu öğrendik. Bu iki yöntem arasında en çok kazandıran ve daha az yatırımla daha hızlı bir şekilde ilerleyebileceğiniz en iyi yöntem ise Arbitraj iş modelidir. Yüksek yatırım yapmak isteyen, belirlediği ürünü üretebileceğine inanan ve fiyat ve pazarlama faaliyetleri konusunda rakipleriyle yarışabilecek olanlar için Private Label da önerilebilir elbette. Bu iş modellerini daha detaylı anlattığımız içeriğimizi çok yakında açılacak Youtube kanalımızda da bulabileceksiniz. Umarım yazdıklarımızla kafanızdaki sorularınızı cevaplayabilmişizdir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşmayı ve 15 dakikalık ücretsiz görüşmelerinize katılmayı unutmayın.Herkese bol satışlı günler dileriz!


Kommentare


bottom of page