top of page

Amazon'da satış

Amazon'da satış yaparak internetten para kazanan birinin mutlaka bilmesi gereken 10 terimi bugün sizlerle paylaşıyoruz. Bu terimler Amazon’da satış yapmayan insanların bilemeyeceği veya bilse bile tam olarak ne anlama geldiğini ve önemini ilk gördüklerinde tam olarak anlamayabilecekleri terimlerden oluşuyor.


1)       ASIN: Amazon Standard Identification Number, Amazon'da satılan her bir ürüne atanan benzersiz bir kimlik numarasıdır.

2)       SKU: Stock Keeping Unit, satıcıların envanterlerini takip etmek için kullandıkları benzersiz bir ürün kimlik numarasıdır.

3)       Buy Box: Buy Box, bir ürünün detay sayfasında "Satın Al" düğmesinin bulunduğu alandır.

4)       Prime: Amazon Prime, üyelere ücretsiz iki günlük nakliye, video akışı ve müzik gibi diğer avantajlar sunan bir üyelik programıdır.

5)       Feedback: Geri Bildirim, müşterilerin ürünler ve satıcılar hakkında bıraktıkları yorumlardır.

6)       FBA: Fulfillment by Amazon, Amazon'un satıcılar adına ürün depolama, paketleme ve gönderme hizmetidir.

7)       FBM: Fulfillment by Merchant (Satıcı Tarafından Yerine Getirme) ifadesinin kısaltmasıdır. Bu, Amazon'da satıcıların ürünlerini kendilerinin depoladığı, paketlediği ve gönderdiği bir yerine getirme yöntemidir.

8)       PPC: Pay Per Click, satıcıların bir müşteri ürünlerine tıkladığında ödeme yaptığı bir reklamcılık modelidir.

9)       A+ İçerik: A+ İçerik, satıcıların ürün listelemelerine resimler, videolar ve metin gibi ek bilgiler eklemelerine olanak tanıyan bir programdır.

10)  MWS: Marketplace Web Services, satıcıların Amazon'la entegrasyon kurmalarına ve envanter, fiyatlandırma ve siparişler gibi verileri yönetmelerine olanak tanıyan bir API'dir.


Bu terimler mutlaka bilmeniz gereken, Amazon’da satış yaptığınız süre boyunca mutlaka karşılaşacağınız terimlerdir. Amazon’da satış yaparken karşılaşacağınız bunun gibi pek çok terim ve kavramı öğrenerek Amazon’da satışa başlamak için 15 dakikalık ücretsiz görüşmelerimize katılabilir veya Youtube kanalımızı takip edebilirsiniz.


Herkese bol karlı satışlar dileriz.

Comments


bottom of page