top of page


Amazon'da ürün araştırma süreci

Amazon’da satış yapmak isteyenlerin uyguladığı iş modellerinden olan Arbitraj iş modelinde Amazon'da ürün araştırma sürecinde neler yapmanız gerektiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyeceğiz.

              
Arbitraj iş modelinde, Amazon’da ürün araştırma sürecinde, dikkat edilmesi gereken şeyler neler, nasıl başlamanız gerekiyor? Bu soruların doğrusu kişiden kişiye değişmez çünkü arbitraj iş modelinde, Amazon’da ürün araştırma sürecinde ürünün doğru olduğunu ve sürdürülebilir bir ürün olduğunu anlamanın birçok metriği var. D-ZONER’lara bu metriklerin hepsini bire bir eğitimlerimizde detaylı bir şekilde öğretiyoruz. Fakat burada çok detayına inmeden ana metriklerden birkaçını sizlerle paylaşacağız


1)     En önemlilerinden olan fiyat politikasını inceleyelim. Fiyatların 1 aylık 2 aylık süreçlerini değil. 1 yıllık 9 aylık süreçlerini inceleyerek maksimum nerelere çıktığını minimum nerelere indiğini görebiliriz. Böylece en kötü senaryoda bile nasıl bir kar sağlayacağımızı hesaplamış oluruz.


2)     Üründeki satıcıların stoklarına, ratinglerine ve satış geçmişlerine bakarak pastadan ne kadar pay alabileceğimizi tahminleyebiliriz. Böylece göndereceğimiz stokların adedini ve dolayısıyla yatırım bütçemizi daha doğru belirleyebiliriz.


3)     Özellikle Türkiye’den tedarikte karşılaşılan durumlardan biri olan ambalaj farklılığına bakalım. Alacağımız ürün ile satacağımız ürünün paketlerinin, dış ambalajının birebir Amazon’daki listedeki görsellerle aynı olduğunu kontrol etmeliyiz. Böylece, yüksek iade oranlarının ve müşteri şikayetlerinin önüne geçebiliriz.


4)     Ürünün satışa açılımı esnasında fatura isteyip istemediğini kontrol etmeli, eğer istiyorsa tedarikçimizin faturasının Amazon tarafından kabul edildiğinden emin olmalıyız. Bu noktada sürprizlerle karşılaşmamak için öncelikle düşük alımlar yaparak, Amazon’dan onay alıp ürünü envanterimize eklemeli, daha sonrasında asıl alımlarımızı yapmalıyız.


5)     Niş ürünlere odaklanmalı, kalabalık ya da satıcı sayısının ani yükseliş ya da düşüş gösterdiği listelerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız.


Peki araştırdık, bulduk, satıyoruz ama bundan sonra bu ürünü satmaya devam etmek için neler yapmalıyız ya da bu üründen nasıl daha fazla kar sağlayabiliriz? diyorsanız, biraz da ondan bahsedelim.


1)     Tedarikçilerle konuşup ürünlerinden her ay bu stoklarda almaya devam edeceğinizi söyleyerek iskonto isteyebilirsiniz.


2)     2 veya 3 aylık stoğu topluca tedarikçinizden isteyerek daha fazla indirim ve iskonto talep edebilirsiniz.


3)     Gönderim hızı ve kalitesinden ödün vermeden daha uygun bir kargo firması ile anlaşabilirsiniz.


4)     Gönderilerinizi 30 kg üstüne çıkararak kargoda en avantajlı fiyatları yakalayabilir, kargo maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.


Tüm bunlar ve daha fazlasını öğrenmek için 15 dakikalık ücretsiz görüşmelerimize katılabilir istediğiniz her soruyu bize sorabilirsiniz. Dilerseniz, YouTube kanalımıza abone olarak paylaştığımız bilgi ve doğru bildiğiniz yanlışları incelediğimiz videoları izleyebilir, yorumlarda tüm aklınıza takılanları ya da sorularınızı sorabilirsiniz.

Comments


bottom of page