top of page

Amazon arbitraj iş modeli ve potansiyelini, eksilerini ve artılarını, nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız; başlıyoruz!


Bildiğiniz üzere arbitraj "al-sat" anlamına gelmekte. Amazon arbitraj iş modeli ise bir ürünü ucuz olduğu bir ülke/pazar yerinden alıp daha pahalı olduğu bir ülke/pazar yerinde satarak kar etme amacı güden bir iş modelidir.

Piyasada ''FBA iş modeli'' olarak yanlış anlatılan arbitraj iş modeli neden FBA iş modeli olarak adlandırılamaz önce onu anlatalım. FBA iş modeli terimi kullanılamaz çünkü FBA(fulfillment by amazon) ; ürünlerinizi Amazon depolarına göndermeniz halinde Amazon'un ürünlerinizin depolanması, sipariş geldiğinde müşteriye götürülmesi, iade süreçlerinin yönetilmesi, müşteri soru ve şikayetleriyle ilgilenilmesi gibi tüm süreçleri sizin adınıza yönetmesi hizmetidir yani FBA bir Amazon hizmetidir. FBA hizmetlerinin karşıtı ise FBM olarak tanımlanır. FBM ise yukarıda bahsedilen tüm süreçlerin satıcı tarafından yönetilmesi anlamını taşımaktadır ancak paragrafın başında anlattığımız üzere Amazon arbitraj iş modelinin tanımı bambaşkadır. Amazon arbitraj iş modeli FBA hizmetleri kullanılarak veya FBM olarak uygulanabilen Amazon iş modellerinden biridir. Bu bağlamda ''FBA iş modeli'' karşılığı olmayan bir tanımdır. Malesef amatör şirket veya eğitimci bireylerin yaydığı karşılıksız bir terim olan FBA iş modeli terimi, karşınızdaki sektör katılımcısının profesyonellik seviyesini size gösterebilen bir uyarı niteliği taşımalıdır.


Amazon'da arbitraj iş modeli Türkiye'den tedarik edildiğinde, uzak ülkelerde satış yapılırsa minimum %50 kar marjlarında sürdürülebilen bir ticaret imkanı sunuyor (farklı ülkeler arasında da benzer kar marjları gayet mümkün). Tabi her işin olduğu gibi Amazon arbitraj iş modelinin de artı ve eksi yönleri mevcut. Bunlar;


ARTI YÖNLERİ;


-Yüksek kar oranı

-Sürdürülebilirlik

-Özgür piyasa stratejisine uygunluk

-Dilediğiniz her yerin iş yerinize dönüşebilme imkanı

-Tedarik imkanları

-Global satış/Döviz kazancı imkanı

-Amazon politikalarına uygun olmasıEKSİ YÖNLERİ;


-Amatör katılımcıların piyasaya etkileri

-Başlangıçta yüksek mesai gereksinimi


Tüm bunlara baktığımızda önümüzde harika ve tükenmez bir fırsat duruyor. Tüm dünya her geçen gün offline (fiziksel) mağazalarını kapatıp online satışa yöneliyor. Çok da uzak olmayan bir gelecekte, fiziksel mağazacılığın dünyada çok küçük bir iş alanı olarak var olacağını düşünmemek için hiçbir sebep yok. Şu veriye dikkatinizi çekmek isteriz;


-2016 yılında offline mağazalar dünya genelinde %92 iken online mağazalar genel ticaretin yalnızca %8'i içerisinde yer alıyordu. 2021 yılına geldiğimizde bu oran yaklaşık %80 offline mağazacılık/ %20 online mağazacılık olarak değişmişti.


Sadece 5 sene içinde %100'den fazla bir değişim gösteren, online mağazacılık girişimine gösterilen ilgi, birçok ticari dengeyi de yerinden oynatarak, yepyeni bir ticari kültürün oluşmasına neden oldu.


Yani artık asıl mesele; Amazon arbitraj iş modeli gibi e-ticaret modellerinin dünyada offline mağazacılığı ne zaman domine edeceği ve bu olurken sizin nerede duracağınız.


Bize göre; özellikle daha başladığınız an itibarıyla kazanmanıza imkan tanıyan Amazon arbitraj iş modeli ise, bahsettiğimiz ticaret evriminde her tüccarın, şimdiden yerini alması gereken mükemmel bir konum. Yukarıda bahsettiğimiz artıları sebebiyle iş modeli seçenekleri arasında açık ara yüksek avantaj sağlayan arbitraj iş modeli, gönül rahatlığı ile seçebileceğiniz bir model fakat bilmeniz gerekenler şöyle;


1-Çok çalışmanız gereken bu iş modelinde profesyonelliğiniz arttıkça mesainiz düşecek kazancınız artacaktır. Çalışkan olmanız gerektiğini unutmamalısınız.


2-İlk ''profesyonel'' başarılar, eğitimlerimizden mezuniyet tarihinizi takiben 2-6 ay arasında gerçekleşecektir. Sabırlı olmalısınız.


3-Profesyonelliğinden emin olduğunuz bir firmadan eğitim almadıysanız, zarar etme veya başarısız olma ihtimaliniz çok yüksektir. Amazon arbitraj iş modelini uygulayacağımız platformun algoritmasını çevreden topladığınız dağınık bilgilerle anlamanız pek mümkün olmayacaktır.


4-Ne istediğinizi bilmeli, net olmalı, sosyal/iletişim becerilerinizi geliştirmeye ve Amazon arbitraj iş modeli için kullanmaya hazır ve hevesli olmalısınız. Özellikle tedarik ve lojistik süreçlerinizde bunlar maksimum önem taşıyarak en iyi fiyatları, sürdürülebilir anlaşmaları elde etmenizi ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaklardır.


5-İşinizi kurup, sevkiyatlarınıza ve satışlarınıza başladığınızda artık yeni işinizin ''işinizi korumak ve geliştirmek'' olduğunu unutmamalı, buna yönelik stratejilerinizi çok önceden oluşturmuş olmalısınız.


6- Yatırım planlamanız kazancınızı maksimize etmek yönünde çok önemlidir. En doğru şekilde fon yönetiminizi gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız.


7-Piyasayı sürekli takip edebileceğiniz ''D-ZON Komüniteleri'' gibi topluluklar içerisinde yer alarak kendinizi güncellemelisiniz. Aksi halde bu hızda değişen bir piyasada ömrünüz yeteri kadar uzun veya kaliteli olmayabilir.


Şu an yüzlerce D-ZONER ile birlikte, milyonlarca ürün özelinde al-sat yani Amazon arbitraj iş modelini uyguluyoruz. Birinci ağızdan rahatlıkla söyleyebileceğimiz şey ise; su çok güzel!


Cemal USLU

www.d-zon.com.tr


Comentarios


bottom of page